آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

ترکیه از جانب دریای سیاه با گرجستان و ارمنستان و از بخش های غربی و  جنوبی با ایران و عراق همسایه است. آب و هوای این کشور با توجه به مجاورت اغلب بخش های آن با سواحل دریای مدیترانه ، شرجی است و در برخی از فصل های سال ، برای سفر با تور ترکیه بهتر است.
برای این که بهترین زمان را جهت یک سفر امن و راحت در ترکیه انتخاب کنید ، شما را به مطالعه و آشنایی با آب و هوای ترکیه دعوت می کنیم:
با مطالعه ی مناطق طبیعی ترکیه متوجه میشوید که ترکیه به چند بخش اصلی تقسیم میشود و بنابراین آب و هوای آن نیز متفاوت است.
آب وهوای شمال غربی ترکیه
این منطقه که به منطقه ی مرمره نیز معروف است ، به استانبول منتهی میشود و آب هوای آن ، کمی معتدل تر یا خنک تر از بخش هایی است که آب  وهوای گرم و شرجی مدیترانه ای دارند.
آب و هوای شمال ترکیه
شمال ترکیه که سواحل دریای سیاه را دربر میگیرد، به دلیل آب هوای معتدل و دلپذیرش در فصول تابستان و بهار ، به ساحل طلایی شهرت پیدا کرده است و بازدیدکنندگان زیادی را به صورت فصلی  که با تور ترکیه به این منطقه سفر می کنند، به خود جذب می کند.
کل این بخش مرطوب است؛ بنابراین با وجود دل پذیری هوا در اغلب اوقات ، افزایش یا کاهش جزیی دمای هوا ، ممکن است بیش از حد واقعی ، حس شود.به این نکته در طول سفر دقت داشته باشید.
آب و هوای بخش های مرکزی ترکیه (آناتولی)
در بخش های مرکزی ترکیه ، آب و هوای ترکیبی را حس می کنید و نمی توانید در یک زمان مشخص ، یک آب  وهوای مشخص را برای مرکز ترکیه ذکر کنید. با توجه به این که زمستان و تابستان ترکیه ، نسبت به گذشته به ترتیب سرد تر و گرم تر شده اند، بنابراین انتظار آب و هوای ثابتی را نداشته باشید و لباس های خاص هر فصل را در یک زمان به همراه خود داشته باشید.