تور یزد

یزد شهری تاریخی در مرکز ایران است. مرکزاستان یزد خود شهر یزد است و در مجموع منطقه ای باستانی است که ساخت و تاسیس آن، به دوران ساسانیان باز میگردد.

استان یزد از شمال به استان اصفهان ، از شمال شرق به استان خراسان، از جنوب به استانهای کرمان و فارس، از شرق به استانهای خراسان و کرمان و از غرب به استان اصفهان محدود است. با توجه به محل استقرار این استان در کشور ما ، آب وهوای گرم و خشک در اغلب اوقات سال ، دور از انتظار نیست.
برخی از بناهای این شهر ، به نوادگان پیامبر اکرم و یا پیامبران دیگر نسبت داده اند. بنابراین این شهر شهری مذهبی است و ترکیب آن با آثار تاریخی بی شماری که در آن قرار گرفته است، مجموعا شهری مدرن و باستانی را شکل داده است. 
یزد شهری آرام و ایمن است. در برخی از بخش های شهر هنوز بافت سنتی و خاص شهر حفظ شده است و مردم زیادی نیز در آن سکونت دارند. جدا از بخش های تاریخی شهر، هنوز هم خیلی از افراد در یزد ، ساختمان های قدیمی و گنبدی را به بناهای مدرن ترجیح می دهند!

تور یزد


تاریخچه یزد در تور یزد


یزد به دلیل واقع شدن در مسیر ارتباطی بین شرق و غرب در اوایل سال های ظهور اسلام به دست مسلمانان افتاد و گروهی از قبایل عرب در این ناحیه استقرار یافتند. بعد ها دیلمیان بر سرزمین های غرب و جنوب ایران و عراق مستولی شدند، در قرن چهارم هجری قمری عده ای از علویان به این ناحیه آمدند و در اینجا سکونت کردند.
در سال ۴۴۳ هجری قمری از طرف حکومت سلجوقیان شمس الملوک ظهیر الدین ابومنصور فرامرز برای فرمانروایی این منطقه و شهرهای اطراف برگزیده شد. حکومت وی همزمان با حکومت طغرل، الب ارسلان و ملکشاه سلجوقی بود. رکن الدین سام، یکی از ملازمان امرای سلجوقی، در سال ۵۳۶ هجری قمری سلسله اتابکان یزد را بنیاد نهاد. در دوران حکومت اتابکان در سرزمین یزد بناها و عمارت های فراوانی احداث شده که هنوز هم جزء آثار و ابنیه مهم تاریخی  ودیدنی این منطقه به شمار می آید.
يزد در طول تاريخ به چندين نام تغيير يافته است. ابن بلخي در كتاب فارسنامه كه در قرن ششم هجري تاليف شده نام اصلي يزد را «كثه» ناميده و احمد بن حسين بن علي كاتب نيز در قرن نهم در كتاب تاريخ يزد نام «كثه» را تاييد نموده و عده اي از مورخين نيز بناي شهر يزد را به يزدگرد نسبت داده و نام شهر را مربوط به او ميدانند.
با توجه به آثار تاریخی و اسناد موجود ، مشخص شده است که این شهر ، شهری کاملا مذهبی بوده است و قدمت آن ، به پیش از تاسیس حکومت های اسلامی باز میگردد. ورزش پهلوانی، از جمله فعالیت هایی است که بیشتر افراد و جوانان این شهر بدان مشغول هستند. همچنین یزد در هنرهای سنتی و موسیقی های اصیل ایرانی نیز ، مشهور است و کنسرت های زیادی نیز در این شهر برگزار میشود.
مسجد جامع این شهر که قدمت آن به قرن چهاردهم باز میگردد، نمونه ی برتر کاشی کاری و موزاییک سازی ایرانی است. برج سکوت یزد یا دخمه ی زردشتیان ، از مکان های باستانی تور یزد است.

 

خدمات تور یزد

جدید ترین تور یزد

  • عنوان قیمت از اقامت تاریخ

تور لحظه آخری یزد

  • عنوان قیمت از اقامت تاریخ

هتل های تور یزد

مقالات تور یزد

بهترین زمان تور یزد

اغلب افراد ، فصل پاییز را بهترین زمان برای سفر تور یزد می دانند. البته با توجه به آب  و هوای گرم و خشک آن ، اواخر زمستان نیز ، زمان مناسبی است.


  • جاذبه های گردشگری تور یزد ارگ سریزد این ارگ ، متعلق به دوره ساسانیان و قرن هفتم هجری است که در روستای سریزد واقع شده است. در این ارگ اتاق ها و سالن های متعددی وجود دارد که گویا در زمان های قدیم آن را اجاره می دادند. در قلعه یه خندق عمیق وجود دارد که در مواقع خطر با آب پر می شده و تنها راه ورود به آن هم یه پل متحرک بوده که جمع می شده است. ا...