حقایق جالب درباره عراق (قسمت دوم)

حقایق جالب درباره عراق (قسمت دوم)

عراق زمانی سرزمین پیامبران و باغ های بهشتی بوده اما متاسفانه در دهه های اخیر بر اثر جنگ ها و سوئ استفاده های دولت ها به سرزمینی خشک ، ویرانه و نا امن تبدیل شده شاید امروزه به دلیل نابسامانی و نا امنی دیگر کمتر کسی به گذراندن تور نوروزی خود در تور اربیل عراق و یا تور سلیمانیه عراق باشد اما هنوز افرادی هستند که برای زیارت به تور کربلا نوروز 96 میروند تا تعطیلات نوروزی خود را در کنار حرم ائمه بگذرانند .

1. باستان شناس لئونارد وولی ادعا می کند که ترس افراد از گربه سیاه ، تقسیم بندی روزها 12 ساعت برای روز و 12 ساعت شب و پیش بینی بخت و اقبال از صور فلکی همگی در عراق اختراع شده اند 

2.در مارچ 1988 صدام حسین دستور حمله ای شیمیایی به شهر شمالی کردنشین حلبچه را صادر کرد که منجر به مرگ بیش از 5000 نفر شد . در پی این اقدام دولت امریکا از این عمل انتقاد کرد اما همچنان به پشتیبانی صدام حسین ادامه داد.

3. بعد از جنگ ایران و عراق در سال 1991 سران آمریکا مردم عراق را تشویق به شورش علیه صدام حسین کردند اما بطور بحث برانگیزی به مردم کمکی نکردند به تبع آن صدام به شورشیان غلبه کردو ده ها هزار نفر کشته شدند . تقریبا 2 میلیون عراقی برای نجات جان خود از کشور فرار کرد گورهای دسته جمعی در منطقه شیعه نشین جنوب و کرد نشین شمال کشف شد . در  تور کردستان عراق میتوانید از این گورهای دسته جمعی دیدن کنید .

4. در سال 1923 دادگاه عالی آمریکا تصمیم گرفتند که تمامی خاورمیانه ای ها هند و اروپایی هستند اما سفید پوست نیستند . چون بیشتر افراد عالی رتبه جامعه آنها را سفید پوست نمیدانستند . البته این تصمیم در سال 1946 عوض شد امروزه امارهای آمریکا کل خاورمیانه ای ها را از جمله عراقی ها و یهودی هارا سفید پوست میدانند .

5.در سال 2011 بعد از 9 سال جنگ آخرین گروه سربازان آمریکایی از کشور عراق عقب نشینی کردند این بزرگترین عقب نشینی سربازان آمریکایی از زمان جنگ ویتنام بود . اگرچه حدود 1700 دیپلمات ، مأموران اجرای قانون ، اقتصاد دان ، کشاورزان متخصص و دیگر کارشناس با عنواین دیگر در تور سلیمانیه عراق ماندند.

تور عراق

6. بیش از نیمی از آمریکایی ها فکر می کنم جنگ عراق در یک بن بست به پایان رسید. بیش از نیمی فکر می کنم دولت بوش به مردم در مورد اینکه آیا عراق سلاح های کشتار جمعی در اختیار دروغ گفته . حدود نیمی می گویند که نقش ایالات متحده در جنگ عراق اثر منفی بر زندگی مردم آمریکایی ها داشته و از هر ده نفر هفت آمریکایی می گویند پول صرف شده در جنگ عراق یکی از دلایل رکود اقتصادی سال های اخیر است .

7. طبق گزارش های سال 2010 کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (UNHCR) عراقی ها بعد از افغانی ها بزرگترین گروه مهاجران دنیا هستند . بیش از 1.8 میلیون عراقی به کشورهای همسایه مهاجرت کرده اند . افغانی ها با آمار 2.9 میلیون مهاجر بزرگترین گروه مهاجر هستند.

8. با توجه به کتاب مقدس مسیحیان ، ابراهیم اهل اور است که در جنوب عراق بوده . همسر حضرت اسحاق، ربکا اهل ناحور از توابع عراق بوده. علاوه بر این، با توجه به افسانه ای، عراق محل باغ کتاب مقدس عدن است. اور در نزدیکی شهر ناصریه و در 365 کیلومتری شهر بغداد قرار دارد