حقایق جالب درباره عراق (قسمت سوم)

حقایق جالب درباره عراق (قسمت سوم)

در ادامه دو مقاله قبل با نام های حقایق جالب درباره عراق و حقایق جالب درباره عراق (قسمت دوم) در این مقاله هم حقایق جالب درباره کشور عراق میپردازیم چنان چه برای تور نوروز یکی از شهر های عراق را در نظر گرفتید بد نیست درباره این کشور بیشتر بدانید تا بیشتر از تور نوروزی خود لذت ببرید .

واقعیت های جالب درباره کشور عراق :

1. 20% کشور عراق را کوه ها تشکیل داده اند . دو رشته کوه مهم عراق رشته کوه توروس که در مرز عراق و ترکیه قرار دارد و رشته کوه زاگرس که در مرز ایران قرار دارد . کوه ها تنها مناطقی در عراق هستند که هنوز هم جنگل دارند.

2.شیرین بیان یکی از گیاهان بسیار کمیاب است که در عراق هم رشد میکند و برای هزار سال برای اثرات مثبت آن بر روی سلامت استفاده میشده . در دوران باستان سربازان متوجه شدن جویدن گیاه شیرین بیان موجب میشود احساس تشنگی نکنند.

3.جنگ عراق تقریبا 800 میلیارد دلار هزینه داشت ، بیش از 4.500 سرباز آمریکایی کشته و بیش از 30.000 زخمی شدند . در کل 1.5 میلیون آمریکایی در این جنگ خدمت کردند . در بین سال های 2003 تا 2010 تقریبا 150.000 نفر از  جمعیت عراق کشته شدند در حالی که چهار پنجم این رقم را غیر نظامیان تشکیل داده اند .

4. قدمت زنبور داری و تولید عسل در تور عراق به بیش از 5.000 سال میرسد . تولید عسل یکی از منابع اصلی تغذیه و درآمد مردم عراق است .

5. در عراق باستان، گل کمک فراوانی در ایجاد امپراتوری ها کرده . مردم عراق از گل آجر میساختند و شهر های بزرگ و بنا های مستحکم و بزرگی همچون زیگورات ماندگار گوهر تمدن بشریت در تور عراق را بنا میکردند . گل همچنین راه کشف خط و نوشتن را هموار کرد .سومریان در عراق باستان از صفحه هایی از گل سخت برای نوشتن تبادلات و تجارت خود استفاده میکردند .

6. هر ساله به مدت 20 تا 50 روز طوفان های شن و غبار در تور عراق هوایی اتفاق می افتد . این طوفان ها معمولا در تابستان اتفاق می افتند . ارتفاع طوفان های شن و ماسه تا 15 متر هم میرسد میانگین ارتفاع طوفان غبار بین 900 تا 1800 متر میرسد .

7. در واقع کشور عراق از دو کشور با دو قومیت تشکیل شده کرد ها و عرب ها . از آنجا که در سال 2003 کردستان عراق به حمله آمریکایی ها به عراق کمک کردند ، خومختاری و استقلال قسمت کرد نشین در قاانون اساسی جدید عراق به رسمیت شناخته شد.

8. خانواده های عراقی معمولا پر جمعیت و روابط خانوادگی صمیمی و نزدیک است . بیشتر خانواده ها معمولا در یک خانه بزرگ زندگی میکنند .

9. ماهی کپور بومی عراق تا بیش از 130 کیلو هم رشد میکند . کوسه های خلیج فارس تا مرداب ها و رودخانه های عراق شنا میکنند .

10. نام باستانی عراق "گهواره تمدن" است. سفر به بغداد زادگاه تمدن جهان با تور عراق را از دست ندهید .