حقایق جالب درباره عراق (قسمت چهارم)

حقایق جالب درباره عراق (قسمت چهارم)

  1. عراق یکی از با کیفیت ترین مدارس و کالج ها در بین کشور های عربی دارد . اگرچه به علت جنگ ایران - عراق و بعد از رکود اقتصادی جهانی امروزه تنها 40% جمعیت عراقی ها با سواد اند و قادر به خواندن و نوشتن هستند .
  2. بعد از گذشت تقریبا 50 سال عراقی ها در ژانویه سال 2005 برای اولین بار طی یک انتخابات دموکراتیک رای دادند .
  3. پر طرفدار ترین ورزش کشور عراق فوتبال است . از دیگر ورزش های رایج در کشور میتاوان به بسکتبال ، بوکس ، وزنه برداری ، اسب سواری و مسابقات اسب اشاره کرد .
  4. پرچم تور عراق از سه رنگ افق قرمز ، سفید و سیاه تشکیل شده که در وسط آن یعنی در زمینه سفید سه ستاره سبز دارد . در طی جنگ ایران - عراق دو کلمه " الله اکبر" در بین سه ستاره جای گرفتند و به مرور این جمله جایگزین ستاره ها شد .

تور عراق

  1. در طول جنگ ایران و عراق دولت آمریکا متحد صدام حسین بود در طول 8 سال با در اختیار گذاشتن اسلحه و اطلاعات استراتژیک درباره ایران به عراق کمک کرد . 
  2. جنگ عراق در سال 2003 و با پرتاب یک بمب در بغداد ، پایتخت عراق توسط نیروهای امریکایی و متحدانش آغاز شد . رئیس جمهور وقت امریکا ، بوش علت آغاز جنگ را حمایت صدام حسین از تروریست ها و مخالفت وی برای از بین بردن سلاح های هسته ای عراق اعلام کرد . امریکا استراتژی خود را شوک و وحشت (shock and awe) نا مید بدین معنا که قصد داشتند که با ترساندن نیرو های عراقی توسط بمباران آن ها را مجبور به تسلیم کنند و بعد از آن نیرو های خود را به عراق بفرستند.
  3. طی جنگ ایران و عراق بین سال های 1980 تا 1988 حدود یک میلیون عراقی کشته و کشور عراق عملا ورشکسته شد . در مقاله حقایق جالب درباره عراق (قسمت سوم) به تعداد کشته های حمله آمریکا به عراق اشاره کردیم . با وجود ورشکستگی عراق ، صدام حسین در سال 1990 برای تصاحب منابع نفتی ، به کویت حمله کرد . با رهبری و کمک آمریکا صدام حسین از کویت رانده شد اما به حکومت خود در عراق ادامه داد .
  4. حمله سال 2003 به تور عراق توسط ائتلافی متشکل از 35 کشور حمایت میشد . بیشتر نیرو های مهاجم از کشور هایی مانند آمریکا (250,000) ، انگلستان (40,000) ، استرالیا (2,000) فرستاده شده بودند . دیگر کشور ها به برقراری امنیت برای نیروهای مهاجم کمک میکردند . بعضی از متحدان قدیمی آمریکا مانند آلمان و فرانسه از همکاری در این جنگ سر باز زدند .
  5. در 15 فوریه سال 2003 10 میلیون از مردم در سرتاسر جهان با راهپیمایی و نمایش اعتراضات ، مخالفت خود را با حمله آمریکا به عراق و ارسال سربازان به جنگ خارجی نشان دادند . بزرگترین راهپیمایی ها در آمریکا ، انگلستان ، فرانسه و آفریقای جنوبی رخ داد .
  6. در سال 2003 رئیس جمهور بوش اعتراف کرد که هیچ سند و مدرک روشن و مستحکمی دال بر ارتباط صدام حسین و حادثه 11 سپتامبر کشف نشده اما این واضح بود که صدام حسین با گروه القاعده در ارتباط است . بعلاوه هیچ یک از هواپیما ربایان مربوط به حادثه 11 سپتامبر عراقی نبودند و اکثرا از عربستان سعودی یعنی متحد آ»ریکا در خاورمیانه بودند .