واقعیت تور ترکیه

واقعیت تور ترکیه

1 -  ترکیه،  814578 کیلومتر مربع مساحت دارد که 97 درصد آن در آسیا و 3 درصد آن در اروپا است. چهار دریا در خط ساحلی 8333 کیلومتری آن وجود دارد: دریای مدیترانه، اژه، مرمره، و سیاه.
قله های متعددش از 3000 متر بیشتر هستند. بلندترین قله ی آن، آرارات (5165 متر) است. سه رود بلند ترکیه، کیزیلیرماک، یسیلیرماک و ساکاریا، به دریای سیاه می ریزند، درحالیکه بلندترین دریاچه ی آن، دریاچه ی وان (3717 کیلومتر مربع) است 
2 -  درصد از جمعیت بیش از 70 میلیون نفری ترکیه، مسلمان هستند. (سنی و شیعه) همراه با اقلیتهای رو به کاهش مسیحیت کاتولیک و ارتودکس یونانی، ارتودکس سوری و یهودی. در کنار زبان ترکیه ای استاندارد، دو گویش کردی نیز به شکلی وسیع در این کشور استفاده می شود. سایر زبان هایش شامل: عربی، لاز، چرکسی، آلبانیایی، مقدونی، بلغاری، رومی و یونانی می شود. بیش از نیمی از ساکنین ترکیه در شهرها زندگی می کنند. 4 تا از بزرگترین شهرهای ترکیه شامل استانبول، آنکارا (پایتخت)، ازمیر، آدنا می شوند.
3 -    اقتصاد آنکارا که رتبه ی 16 م را در سال 2011 در دنیا به دست آورد، به رشدی پایدار در سالهای اخیر دست یافته است. نرخ تورم ش، تک رقمی شده است، سرمایه گذاری داخلی اش سر به فلک کشیده، پروژه های زیر بنایی اش به میزان شگفت آوری است. و لیره ی ترکیه، خود را بیشتر با ارزهای عمده، عرضه کرده است. 
4 -   از سال 1922، ترکیه، تبدیل یه یک جمهوری شده است. تک اتاق شورای بزرگ ملی ترکیه در آنکارا، 550 صندلی دارد و رئیس جمهور را انتخاب می کند.