آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبارتاریخی ، عظیم و با شکوه استانبول به نام باسیلیکا در نوع خود بی رقیب است و در بین دوهزار آب انبار متعلق به استانبول دوره بیزانس یعنی قسطنطنیه ،باسیلیکا گوی سبقت را از بقیه ربوده و به عنوان بزرگترین آب انبار باستانی تور استانبول شناخته میشود . باسیلیکا درواقع کلمه ای انگلیسی برای یک نوع ساختمان کلیسا است که همین باعث شده بسیاری به اشتباه فکر کنند این مکان در قدیم یک کلیسا بوده اما باسیلیکا هیچگاه چیزی بیش از آب انبار نبوده اگرچه امروزه به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های توریستی استانبول شناخته میشود .

آب انبار باسیلیکا استانبول :
 

در اولین بازدید از این مکان اولین چیزی که نظر همه را به خود جلب میکند عظمت و شکوه مکان است . علت این بزرگی و وسعت این آب انبار این است که با توجه به اینکه استانبول از دیر باز یکی از شهر های مهم و دارای اهمیت بوده به طور مکرر تحت محاصره قرار میگرفته به همین دلیل این آب انبار بزرگ آب شیرین را برای سانان خود برای مدت طولانی تامین میکرده . 
ظرفیت آب انبار حدود 100.000 تن اب تخمین زده شده و دارای 336 ستون مرمرین 9 متری است . عرض باسیلیکا 65 متر و طول آن 138 متر است .

 

آب انبار باسیلیکا استانبول

 

ستون ها بیشتر به سبک  قرنتی‌ها و دوریسی‌ها ساخته شده به غیر از چند استسنا که ساده و بدون حکاکی هستند . یکی از ستون ها به عنوان چشم مرغ شناخته میشود و شباهت بسیار زیادی به ستون باقی مانده از " طاق نصرت تئودوسیوس اول " واقع در میدان بایزید تور ترکیه دارد . در متون قدیمی گفته شده طرح های اشک مانند حکاکی شده بر روی ستون برای ادای احترام به صد ها برده و کارگری است که درطی ساخت این آب انبار کشته شده اند . بیشتر ستون های موجود در باسیلیکا در واقع باز مانده خرابه ها و ویرانه های مکان های قدیمی است که از سرتاسر قلمرو پادشاهی بیزانس به قسطنطنیه آورده شده .
این اثر زیبا و باور نکردنی درواقع به دست پادشاهان یونانی در دوره بیزانس ساخته شده . دیوار های آن حدود 5 متر ضخامت دارند و بطور شگفت انگیزی با لایه ای ضد آب پوشانده شده اند .
گفته میشود بعضی از خانه های واقع در بالای باسیلیکا با حفر چاه از آب آن استفاده میکردند و حتی از آن به عنوان یخچال استفاده میکردند . البته این آبانبار و بسیاری از آب انبار های دیگر بعد از پایان دوره بیزانس و به سلطنت رسیدن پادشاهان ترک ، دیگر مورد استفاده قرار نگرفتند زیرا که به دلیل دین اسلام و مسئل پاکی بیشتر ترک ها آب جاری را به آب داخل آب انبار ترجیح میدادند .
ششش