آثار تاریخی مشهد

آثار تاریخی مشهد


آثار تاریخی مشهد، یکی از آثار پربازدید و پرطرفدار در تور مشهد می باشد. مشهد بعنوان یک شهر تاریخی دارای بنا ها و مکان های باستانی معروف زیادی می باشد. جهت استفاده بهینه از وقت خالی خود در تور مشهد، برای آشنایی کامل با آداب و رسوم زمان های گذشته این شهر مقدس، به این بنا های تاریخی نیز سری بزنید.


ویژگی آثار تاریخی مشهد


ویژگی آثار تاریخی مشهد به بزرگ مردانی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی، ثنایی، شیخ طبرسی، ملک الشعرای بهار، امام محمد غزالی، خواجه نصیرالدین توسی، خواجه نظام الملک و ... باز می گردد که در دامان این شهر رشد و پرورش یافته اند که در قسمت معرفی مقبره ها و آرامگاه های مشهد به آن ها پرداخته ایم.
وجود حرم مقدس امام هشتم (ع) سر لوحه تمام برکات و جاذبه های مشهد و مسافرانی می باشد که برای زیارت، عازم این شهر می شوند. به علت وسعت و تنوع در مکان ها و آثار تاریخی مشهد تنها چند نمونه از هزاران یادگار تاریخی مشهد را جهت  آشنایی با مکان های موجود در تور مشهد معرفی کرده ایم.


معرفی آثار تاریخی مشهد


در معرفی آثار تاریخی مشهد، ابتدا مفاخر و بزرگان آن مطرح هستند. اطلاعات زیر برای افرادی که قصد رزرو تور مشهد را دارند، کمک شایانی در انتخاب مکان های مورد علاقه جهت بازدید و سیاحت خواهد نمود.
1)    مسجد جامع گوهر شاد مشهد
از آثار تاریخی مشهد و عظیم ترین مسجد در ایران می باشد. به عنوان یکی از برترین جاذبه های تور مشهد و جزء آثار باستانی بشمار می آید. این مسجد دارای 4 ایوان بوده و شبستان های هفتگانه مسجد زیبایی و جذابیت آن را دوچندان کرده اند.
2)    بنای هارونیه
یکی از زیباترین معماری ها در بنای تاریخی و قدیمی هارونیه به چشم می خورد که از شهر توس بجا مانده است. بنای هارونیه اثری نیست که بتوان آن را در تور مشهد نادیده گرفت. بنایی 4 ایوانه با بقایای محرابی در آن و دارای دو مدخل می باشد.
3)    گذرگاه سنگی فاضل 
گذرگاه سنگی فاضل یا راه کهنه فاضل از بنا ها و جاذبه ها در تور مشهد بشمار می آید. ناگفته نماند که امام هشتم (ع) نیز از این مکان عبور کرده اند. حتما در تور خود به این مکان سر بزنید.
4)    روستای دهسرخ مشهد
تور مشهد بدون سر زدن به این روستا لذتی نخواهد داشت. روستای تاریخی و کوهستانی و محلی برای اقامت اندک امام هشتم (ع) بود. دهسرخ دارای چشمه آبی است که به آن شفا بخش گویند. زیرا با دستان اما هشتم (ع) حفر شده است و به چشمه امام معروف می باشد. همچنین مکانی که ایشان در آنجا نماز گزاردند به تخت امام معروف می باشد. وجود بقعه یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) نیز این روستا را به مکانی زیارتی بدل کرده است.