بازار شناور آمفاوا و تا خا تور تایلند

بازار شناور آمفاوا و تا خا تور تایلند

هر دو طرف جاده ای که به بازار شناور آمفاوا و تا خا تور تایلند منتهی می شود امکان مشاهده سبک زندگی سنتی تور تایلند ، خانه های قدیمی، مزارع و زمین های سرسبز را برای مسافران فراهم می کند. یک امتیاز اضافه برای رسیدن کمی از پیش از زمانبندی مقرر، یک توقف کوتاه در یکی از مزارع نمک در کناره های جاده بود.

Samut Songkram چند کیلومتر با خلیج تور تایلند فاصله دارد. در نتیجه علاوه بر بازارهای شناور، نمک نیز یکی از درآمدهای اصلی توریسم است. برخلاف نمک سنگی که در قسمت دیگری از تایلند تولید می شود، نمکی که در Samut Songkram وجود دارد حاوی ید است. طی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه شاهد روند تولید نمک در این مزرعه بودیم. همچنین بسته های نمک با قیمتی ارزان تر در این مکان در دسترس هستند.

 

تور تایلند

بازار می کلونگ (Mae Klong)

۸:۲۰ ، به بازار محصولات تازه می کلونگ (Mae Klong) که تنها ۱ ساعت و نیم با ماشین از بانکوک فاصله دارد، رسیدیم. این بازار بزرگترین در ساموت سونگخرام است، با این وجود هنوز هم محیطی آرام و گرم دارد. در این بازار غرفه های زیادی وجود دارند که ماهی و گوشت تازه، سبزیجات تازه، شیرینی های سنتی تور تایلند ، ادویه جات، و خمیرهای کاری فلفلی می فروشند. چیزی که توریست ها را به بازدید از این بازار ترغیب می کند اینست که در این مکان فروشندگان محصولات خود را درست در کنار خط راه آهن عرضه می کنند. هر روز صبح در حدود ساعت ۸:۳۰ قطار به ایستگاه می کلونگ (Mae Klong) می رسد. فروشندگان سریعا غرفه ها و چترهای خود را برپا می کنند تا قطار بتواند عبور کند. سپس مانند یک جادو همه چیز به حالت اولیه خود باز می گردد. اگر می خواهید یک عکس از لحظه پرآشوب و پرهمهمه بازار هنگام عبور قطار بگیرید، لطفا مراقب باشید زیرا قطار با سرعت زیادی از آنجا عبور می کند. با نگاه کردن از داخل لنز دوربین ممکن است به نظر برسد قطار چندصد متر با شما فاصله دارد اما در حقیقت قطار درست در مقابل شماست.

 

تور تایلند

بازار شناور Tha Kha و دهکده Palm Sugar

9:30 ، بازار شناور Tha Kha  که در قدیم تنها شش یا هفت روز در ماه باز بود، بستگی به وضعیت ماه در آسمان داشت، امروزه معاملات در روزهای جمعه و شنبه و یکشنبه نیز انجام می شوند. بازار تا خا (Tha Kha) با تعداد کم بازدیدکنندگان و طبیعتی که آن را محاصره کرده است، هنوز از یورش تبلیغاتی که بازارهای شناور همسایه اش آن را تجربه می کنند در امان مانده است. در آنجا تعداد زیادی تایلند مسن وجود داشتند که در قایق های پارویی خود به فروش میوه، سبزیجات، غذاهای محلی و شیرینی های خوشمزه مشغول بودند. خریداران اصلی (و همچنین افراد درون قایق های پارویی) بومی های تا خا (Tha Kha) بودند. به نظر می رسید در این مکان همه یکدیگر را به خوبی می شناسند. همه در حال لبخند زدن و صدا کردن نام یکدیگر بودند. به نظر نمی رسید محلی ها متوجه ما شده باشند، که بسیار خوب بود چرا که به ما این امکان را می داد به تماشای داد و ستد بومی های این منطقه بپردازیم، نه معاملاتی که صرفا برای توریست ها برنامه ریزی شده اند. با اینکه چیزی زیادی وجود نداشت که ما بخریم، اما غذا ارزش امتحان کردن را داشت. من Pad Thai  (نودل برنج سرخ شده) در یک کاسه سنتی از جنس برگ موز و   Kanom Krok  (پنکیک نارگیل) را امتحان کردم. آنها خوشمزه بودند. پس از کمی پیاده روی و کمی مصاحبت با فروشندگان و بومیان خوش برخورد، سوار یک قایق پارویی شدیم و عازم یک خانه فامیلی شدیم تا در آنجا روند تولید شکر زرد را مشاهده کنیم. کارگرانی که در آنجا فعالیت می کردند به ما نشان دادند که چگونه شکر زرد از شیره گل های نارگیل استخراج می شود. ماهیتابه های بزرگی درون کوره های مشتعل در حال قلقل کردن بودند. و نتیجه آن دانه هایی درشت و ترد با طعم کارامل بودند. به علاوه ما فرصت این را یافتیم که شکر زرد داغ تازه از تنور درآمده را بچشیم.

موزه و خانه Benjarong

۱۱:۱۵،  پس از پیمودن مسیری آرامش بخش از محل تولید شکر زرد در کانال tranquil، مجددا سوار ماشین شدیم و رهسپار موزه و خانه Benjarong  شدیم. موزه، کلکسیونی بی نظیر از سرامیک های میناکاری شده با پنج رنگ اصلی را به نمایش می گذارد. همه آثاری که در این موزه قرار دارند با دقت فوق العاده درست شده اند و با دست نقاشی شده اند. خوشبختانه به ما اجازه داده شد تا از نزدیک نگاهی به کار صنعتگران ماهر بیندازیم که با دقت بسیار رنگ های مختلف را در اشیاء مختلف استفاده کرده بودند. در کمال تعجب دیدیم که سه روز طول می کشد تا یک ظرف Benjarong تکمیل شود. اما بدون شک اگر بخواهید که طرح دلخواه خود را بر روی یک ظرف Benjarong سفارش دهید ممکن است به دلیل لیست بلند سفارشات مجبور شوید تا ۶ ماه منتظر بمانید. هرچند اگر این آثار را دوست داشته باشید و مایل باشید که یکی از آنها را برای تزئین منزل یا به عنوان یک سوغاتی خریداری کنید، برخی از آثاری که در قسمت ورودی به نمایش گذارده شدند برای فروش هستند.

تور تایلند

نهار

12:00،  ما کمتر از یک ساعت را به بازدید از خانه و موزه پرداختیم تا وقت نهار فرا رسید. حدودا با یک رانندگی ۱۰ دقیقه ای به Bann Amphawa Resort & Spa رسیدیم. یک ساحل دنج و ایده آل که در دل طبیعت واقع شده است. ساحلی وسیعی و سرویس دهی بسیار عالی دارد، ما از قسمت لابی به سمت رستوران کنار رودخانه در مجاورت زمین گلف هدایت شدیم. در رستوران Saban – Gna ، کارمندان و پیشخدمتان برای ما نه ظرف غذای دریایی سرو کردند که همه آنها بسیار تازه و مطبوع بودند. بهترین ها عبارت بودند از: شاه میگو تند، tom yam kung  معروف، که همه آنها با برنج سرو شدند. پس از اینکه با تمام این غذاهای خوشمزه سیر شدیم، دسر را که انتخابی از میان میوه های تازه به همراه قهوه، چای، و آبمیوه بود صرف کردیم.

تور تایلند

یک سفر قایقی به Wat Bang Kung

۱۳:۱۵ ، پس از نهار یک قایق طویل موتوری ما را سوار کرد و در رودخانه Tha Chin شناور شد. کاپیتان قایق ما بسیار خوش مشرب بود. او هرازگاهی هنگامی که از یک منطقه مهم عبور می کردیم موتور را خاموش می کرد تا توضیحاتی درباره تاریخچه آن منطقه بدهد و داستان های قومی آنجا را تعریف کند. Tha Chin درست مانند خود رودخانه، محلیست که یک بازرگان انگلیسی هنگام شنا کردن Chang و Eng معروف را کشف کرد. سپس این دوقلوهای بهم چسبیده در سراسر جهان به نمایش گذاشته شدند و بعدها تحت عنوان Siamese Twins شناخته شدند. در حالیکه از خانه های محلی واقع در مجاورت رودخانه عبور می کردیم داستان های هیجان انگیز و جالب بیشتری شنیدیم. قبل از اینکه متوجه شویم به مقصد اصلی آن روز بعدازظهرمان، معبد Bang Kung رسیده بودیم. معبد Bang Kung که به ۲۰۰ سال قبل ودوران King Taksin بازمی گردد، یک پادگان نظامی بوده است،جائیکه سربازان تور نوروزی تایلند در برابر حمله Burmese ایستادگی کردند.در اینجا شاخه های یک درخت انجیر به معنای واقعی بنای اصلی را در خود بلعیده است که به مسجمه ایستاده بودا در داخل، تقدسی بیش از پیش ارزانی کرده است. این یکی از مکان های نادیده تور تایلند است. درون محوطه معبد یابودی از جنگجوی بزرگ Muay Thai  به نام Nai Kanom Tom قرار دارد. قبل از اینکه آنجا را ترک کنیم به چند ماهی که به طور حیرت آوری عظیم بودند غذا دادیم. پر واضح بود که این ماهی ها توسط گردشگران به خوبی پذیرایی می شوند.

 

تور تایلند

بازار شناور Amphawa

۱۵:۰۰ یا کمی دیرتر، به بازار شناور Amphawa رسیدیم. این بازار از Tha Kha که کمی پیشتر از آن بازدید کرده بودیم، سرزنده تر بود. دستفروشان شیرینی و غذاهای خانگی را در کانال می فروختند. همچنین بسیاری از خانه هایی که در مجاورت کانال قرار داشتند در عین حال مغازه، رستوران و یا مهمانخانه نیز بودند. ما از قایق بیرون آمدیم و به جمعیتی که به آهستگی قدم می زدند ملحق شدیم و چیزی که من را شگفت زده کرد این بود که به اندازه ای که در سفر قبلی ام در بازار شناور معروف Damnoen Saduakگردشگران خارجی را دیده بودم، در این بازار به چشم نمی خوردند. سوغاتی ها و کارت پستال ها بسیار ارزان بودند و مغازه داران اینجا نیاز به مهارت های تجاری خاصی نداشتند. اگر وقت بیشتری دارید و دوست دارید از یک تور خصوصی لذت ببرید از راهنمای خود بخواهید تا یک تور Firefly  ، یک سفر قایقی پس از غروب که شما را به تماشای هزاران کرم شب تاب که در تاریکی نورافشانی می کنند می برد، برایتان مهیا کند. فراموش نکنید که نوشیدنی و میان وعده همراه خود داشته باشید به دلیل اینکه این تور معمولا بیش از یک ساعت طول می کشد. قبل از بازگشت به تور بانکوک ما در یک کافی شاپ منتظر ون خود ماندیم. شیرینی شیر غلیظ شده ای که به قهوه سنتی تور تایلند اضافه شده بود پس از سپری کردن یک روز ماجراجویانه انرژی دوباره ای به ما داد.