جاذبه های گردشگری تور دبی (بخش دوم)

جاذبه های گردشگری تور دبی (بخش دوم)

دبی مرکز توریستی امارات متحده عربی است و هیچ شهری در امارات بازدید و محبوبیت این شهر را در میان مسافران تورهای تفریحی ندارد. بخش عمده ای از درآمد دبی به واسطه منابع غنی نفت از تجارت نفتی تامین می شود. تور دبی مقصد مسافران و تجارایرانی است. دبی جز ذخایر عظیم نفتی نقاط گردشگری زیادی دارد که در ادامه به معرفی سایر جاذبه های گردشگری دبی میپردازیم.
باستاکیا (دبی قدیم)
باستاکیا اولین بار در قرن نوزدهم ساخته شد و در ابتدا مقر تجار و بازرگانان ثروتمند ایرانی بوده است. حال باستاکیا به یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار در تور دبی تبدیل شده است. باستاکیا بخش های شرقی دبی را اشغال کرده است و برای بازدید از آن باید به شرق دبی بروید. کل باستاکیا نمای مرجانی صخره های آهکی دارد و  معمولا برفراز ساختمان های آن بادگیرهای عظیمی دیده میشود.

این بادگیر ها هوای داخلی را مطبوع می کنند و به عنوان تهویه به کار برده میشدند. احتمال میرود که معماری این ساختمان ها از بناهای ساحلی ایران در سواحل خلیج فارس الهام گرفته شده باشد. در داخل برج ها می توانید معماری سنتی را در تور دبی مشاهده کنید که با اصول ساختمان سازی مدرن به نحوی گره خورده است.
نهر دبی
نهر دبی محور حیاتی این شهر است که آن را به دو بخش دیره در قسمت های شمالی و بر در قسمت های جنوبی تقسیم کرده است. نهر دبی تاثیر زیادی در پیشرفت و توسعه شهر دبی داشته است و حالا نیز به محلی جذاب و خنک در تور دبی تبدیل شده است.

در حدود 4 هزارسال پیش روستاهای زیادی در اطراف این نهر به وجود آمده اند و  محلی برای تخلیه و بارگیری لنج های کوچک میز به شمار می آمد. قایق های کوچک و کشتی های گردشگری کروزی که در تور دبی و در این نهر مشاهده می کنید، هنوز هم استفاده های تجاری دارند. برخی از این نهر سفر به ایران، شاخ آفریقا و  کویت را انجام می دادند.