حقایق جالب درباره عراق (قسمت اول)

حقایق جالب درباره عراق (قسمت اول)

 1. محققان ادعا می کنند که ریشه نژادی بیشتر ایرلندی به عراق و سوریه میرسد .
 2. بنای یادبود شهیدان  در بغداد در یادبود از صدها هزار سرباز عراقی که در جنگ ایران و عراق کشته شده اند ساخته شده است .این بنا به شکل تخم مرغی باز است که داخل آن شعله ای روشن است و میزبان نام ها ، اسلحه ها و لباس هایی از سربازان است .
 3. عراقی ها دو روز در سال ، سال نو را جشن می گیرند. اولین جشن اول محرم (اولین ماه تقویم مسلمانان) است. برخی از عراقی ها نیز شب 31 دسامبر از تقویم گرجستان را جشن میگیرند.
 4. ازدواج در عراق بیشتر به صورت سنتی صورت میگیرد ، هر چند در شهر های بزرگ خصوصا در پایتخت عراق امروزه افراد خودشان زوج شان را انتخاب میکنند این امر از مهمترین تحولات عراق در سال های اخیر بوده.
 5. در تور عراق متوجه خواهید شد ، رقص در فرهنگ مردم عراق نقش مهمی دارد و پیشینه ای هزار ساله دارد .سبکی از رقص در عراق به نام hacha’a بسیار شبیه رقص شکم است با این تفاوت که دست ها و گردن در این رقص پر تحرک ترند.
 6. موسیقی سنتی عراق مقام نام دارد ، که بسیار غمگین  و آهسته است. گفته میشود سبک موسیقی "مقام " از موسیقی عربی و ایرانی باستانی تاثیر گرفته .
 7. در عراق به عنوان یک کشور مسلمان استفاده از دست چپ برای خوردن غذا بسیار توهین آمیز است به دلیل اینکه تصور میشود دست چپ ناپاک است .
 8. در تور عراق خوردن سریع غذا و بدون استفاده از قاشق و چنگال اصلا بد برداشت نمیشود و در واقع به نشانه این است که غذا بسیار لذیذ و خوشمزه است . همچنین اگر در هنگام غذا حیوان خانگی تان به میز غذا نزدیک شود برای عراقی ها بسیار توهین آمیز است .
 9. در کشور عراق اگر از وسیله کسی تعریف کنید مثل یک گلدان معمولا میزبان آن وسیله را به شما میدهد . برای همین بهتر است در عراق خیلی از وسایل بقیه تعریف نکنید .
 10. غذای ملی تور عراق مسقوف (ماهی دودی) است و شیرینی ملی عراق نوعی کلوچه است که معمولا با خرما پر میشود.
 11. بیش از نصفی از افراد با فامیل درجه دو خود ازدواج میکنند .(پر عمو ، دختر عمو ، پس خاله ...) 
 12. طبق آمار موسسه آمریکایی- عربی ، تقریبا 140.000 عراقی-امریکایی در ایالات متحده آمریکا زندگی میکنند.
 13. منطقه حاصلخیز بین دو رودخانه معروف، دجله و فرات،تعداد زیادی از جمعیت عراق را از زمان های بسیار قدیم (قرن 7 قبل میلاد) در خود جای داده. این منطقه در طول قرن ها نام های مختلفی  مانند الجزیره ، بین النهرین داشته است.
 14. عراق اولین بار در سال 1948 در بازی های المپیک شرکت کرد . تنها مدال المپیک عراق مربوط به بازی های  روم سال 1960 است که توانست یک مدال برنز وزنه برداری رابه خانه ببرد.
 15. زنان عراقی نسبت به دیگر زنان منطقه از آزادی بیشتری برخوردارند با این حال از زمان جنگ و حضور وضعیت زنان بسیار بدتر شده و میزان تن فروشی شدیدا افزایش یافته