خانه جیم تامپسون( Jim Thompson ) در بانکوک

خانه جیم تامپسون( Jim Thompson ) در بانکوک

 

بازدید از خانه جیم تامپسون در بانکوک :

خانه جیم تامپسون تایلند میراثی است که از  یک مرد آمریکایی میانسال به نام Jim Thompson بر جای مانده است همراه با باغچه که در کناره کانال Saen Saeb واقع شده است، ممکن است مورد بی توجهی واقع شده باشد. 

اقامتگاه شکوهمند او در برگیراننده شش خانه سنتی تور تایلند ساخته شده از چوب درخت ساج است که از Ayutthaya و Ban Krua به آنجا آورده شده اند و منعکس کننده عشق ۳۰ ساله Jim Thompson به هنر وو میراث فرهنگی آسیای جنوب شرقی هستند. چشمان مشتاق و تشنه طراحی Jim Thompson که یک معمار زبردست و یک کلکسیونر علاقه مند به آثار هنری آسیایی بود، روح زندگی را در هر چیزی دمیده است. 

Jim Thompson پس از بیرون آمدن از نیروی ارتش در سال ۱۹۴۶ تصمیم گرفت در قیمت تور نوروزی تایلند  سکنی گزیند، جاییکه بیش از ۳۰ سال در آن مشغول احیای ابریشم تایلندی و پس از آن مشغول به سرپا نگهداشتن صنعت روستایی بود و آن را به معتبرترین برندهای مد در دنیا و شوهای مد در پاریس، نیویورک، لندن و میلان معرفی کرد. 

تور تایلند

همین موضوع در مورد خانه تایلند وی، که به هیچ عنوان یک مجموعه ویلایی ساخته شده از چوب درخت ساج که با کلکسیونی از آنتیک های نامتجانس پر شده باشد نیست، بلکه یک موزه زنده است که اشتیاق و ذوق طراحیی Jim Thompson را به تصویر می کشد، نیز صدق می کند. یک روز در ۱۹۶۷ زمانیکه در اوج قله موفقیت هایش بود به طور مرموزی در جنگل های مالزی ناپدید شد و اینگونه میراث Jim Thompson آغاز شد...

 

خانه Jim Thompson -  جاییکه شرق و غرب در هم می آمیزند

نمای کمرنگ خانه در سایه درختانی که آن را احاطه کرده اند، یک تالار ورودی به زیبایی تزئین شده را که دارای یک معماری خلاف عرف در خانه های سنتی تور نوروزی تایلند است، و مقدمه ای بر استایل پیوندی شرق و غرب است که در سرتاسر خانه به چشم می خورد، در خود پنهان کرده است. یک نورپردازی هوشمندانه نگاه شماا را به سمت دو تورفتگی در دیوار معطوف می کند که در آنها تصویر قرن هفدهمی بودا و یک مجسمه چوبی کنده کاری شده به نمایش گذارده شده اند. 

درست بالای سر شما یک لوستر بلژیکی از سقف آویزان شده است، در حالیکه کف تالار توسط کاشی های مرمر ایتالیایی فرش شده است و در راه پله ها و دیوارها می توان کارهای انجام شده با چوب را مشاهده کرد.

تور تایلند

خانه Jim Thompson- کلکسیونی باسلیقه از آثار هنری و آنتیک

در بالای پله ها با تعدادی تزئینات دکوری دیواری مواجه خواهید شد که Jim Thompson آنها را از معابد بودایی مختلفی جمع آوری کرده است. این دیواری ها مانند دیگر دیواری های باستانی، داستان هایی را از زندگی های گذشته و حال بودا و همچنین مسیر روحانی با هدف نائل شدن به روشن فکری، نقل می کنند.

از اینجا اگر به سمت راست بروید با تصویر سنگ ماسه ای شکوهمند بودا مواجه خواهید شد که در ورودی یک آشپزخانه تور تایلند قرار گرفته است که امروزه محل نگهداری کلکسیون بی نظیر ظروف چینی Benjarong متعلق به Jim Thompson است. اتاق غذاخوری درون ویلای قرن نوزدهمی ساخته شده از چوب ساج که Thompson آن را از صاحب اصلی به نام Ayutthayaخریداری کرده بود، واقع شده است. 

بر روی میز غذاخوری که توسط دو میز mahjong چینی ساخته شده است، سرویس چینی آبی-سفید بی مانندی با شکوه بسیار چیده شده است، طوری که گویی هم اکنون شام در حالیکه Thompson پشت به پنجره در بالای میز نشسته است، آماده سرو شدن است.

تور تایلند

خانه Jim Thompson- زندگی لب آب

بین محوطه غذاخوری و بخش خصوصی، اتاق نشیمن قرار دارد که از چوب های ۱۰۰ ساله خانه چوبی که Jim Thompson آنها را از محل اقامت مسلمانان Ban Krua در آنسوی کانال خریداری کرده بود ساخته شده است. روستائیان Ban Krua اولین بافندگان ابریشم برند Jim Thompson بودند. 

Jim Thompson عادت شد که هر روز در تور بانکوک با قایق به آنسوی کانال برود و بازگردد، تا اینکه تصمیم گرفت خانه ای در اینجا بسازد. اتاق نشیمن با سقفی به بلندی چهار متر و یک دیوار بلند،محوطه ای وسیعع است که چشم اندازی از کانال Saen Saeb دارد. Thompson بسیار ماهرانه چهار پنجره را تبدیل به چهار تورفتگی تماشایی کرده است که در بالای هر یک از آنها کنده کاری هایی از چهار مرجع روحانی (یا  شخصیت ملی)Burmese کنده کاری شده اند، هدیه ای از دولت Burmese .

 

استاد تجارت خودش

همانطور که از اتاقی به اتاق دیگر می روید نمی توانید از تحسین سلیقه متفکرانه و توجه ریزبینانه او به جزئیات دست بکشید. سلیقه منحصر به فرد و دانش عمیق او از هنر آسیای جنوب شرقی در اشیاء آنتیک کمیاب و کلکسیون های هنری که با سلیقه تمام در هر اتاق قرار داده شده اند که بیش از اینکه ثروت او را به رخ بکشند زیبایی فوق العاده ای به این خانه داده اند، متبلور است. 

او در عین حال که به سنت ها و رسومات بومی ها احترام گذاشته است، اما به هیچ عنوان برده آنها نبوده است. راه پله ها و سرویس های بهداشتی در داخل خانه هستند، در حالیکه در خانه های سنتی تایلند آنها را بیرون ازز خانه تعبیه می کنند. 

خانه های گروهی که معمولا از طریق یک محوطه حیاط وسیع به یکدیگر متصل می شوند، همگی زیر یک سقف قرار دارند. و پنل های تزئینی پنجره ها که معمولا رو به بیرون باز می شوند، در این خانه به سمت داخل باز می شوند. تطبیق ماهرانه سبک بومی و سلیقه غربی که Jim Thompson انجام داد سال ها از زمان خودش جلوتر بود.

تور تایلند

برند Jim Thompson

پس از ناپدید شدن رازآلود Jim Thompson در بانکوک، یک وصی منتسب از سوی دادگاه مدیریت خانه که ۱۰ سال بعد تبدیل به The James H.W. Thompson Foundation شد، و دارایی های Jim Thompson را به عهده گرفت. امروزه برند Jim Thompson بسط یافته و یک مرکز هنری، بوتیک سوغاتی، رستوران و کافه و همچنین مکان های مخصوص برگزاری مراسم که در همان مجاورت واقع شده اند، را نیز شامل می شود. 

Araya Hall  با یک تراس بیرونی مشرف به کانال آمادگی پذیرایی از ۴۰ تا ۸۰ میهمان به هر مناسبتی از قبیل کاری، دور همی، شوی مد، ضیافت عروسی، کنفرانس مطبوعاتی، نهار و شام خصوصی را دارد.  

تور تایلند

خانه Jim Thompson

ساعات باز:۰۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰

آخرین تور راهنمایی ساعت ۱۷:۰۰ . 

مکان: Soi Kasemsan 2، روبروی استادیوم ملی در جاده Rama I BTS .  

آدرس استادیوم ملی:  6/1 Soi Kasemsan 2، جاده Rama 1. 

تلفن: +۶۶ (۰)۲ ۲۱۶ ۷۳۶۸. 

چگونه به آنجا برویم: در ایستگاه BTS استادیوم ملی، خروجی شماره ۱ را بروید به راست و به Soi Kasemsan 2 بپیچید و راه رفتن را ادامه دهید تا به enRama Id برسید. موزه در سمت چپ شما خواهد بود.