موزه پاراجانف سرگئی تور ارمنستان

موزه پاراجانف سرگئی تور ارمنستان

با وجود اینکه تنها تعداد کمی فیلم شناخته شده دارد ، فیلم ساز هنرمند و جسور یک موزه کامل به نام خود دارد. فیلم ساز ارمنی سرگئی پاراجانف (1924-1990) در تفلیس گرجستان به دنیا آمد که درآن زمان جزوی از اتحاد جماهیر شوروی بود . پاراجانف با فیلمی که در اوکراین با "نام سایه های اجداد فراموش شده (Shadows of Forgotten Ancestors)" ساخت به دنیا معرفی شد . متاسفانه اگر به تور نوروزی گرجستان بروید متوجه خواهید شد که هیچ اثری از این هنرمند در تور گرجستان نیست.

بازدید از بهترین موزه تور ارمنستان ، موزه سرگئی پاراجانف

پاراجف در زمان خود با بازی در یک فیلم خارجی مشهور شد و به همین دلیل در گرجستان ، سرزمین مادری خود که جزوی از اتحاد جماهیر شوروی بود از ساخت فیلم منع شد . بعد از این ممنوعیت پاراجانف به ایروان ارمنستان نقل مکان کرد که هنوز جزو اتحاد جماهیر شوروی بود . با این حال پاراجانف زمانی که در ایروان ارمنستان بود معروف ترین و شناخته ترین اثر خود به نام "رنگ انار (Color of Pomegranates)" را ساخت که مضمونی عرفانی و فلسفی با ساختاری بسیار پیچیده و مبهم دارد. فیلم رنگ انار بدون حتی یک کلمه و حتی با حرکات بسیار کم دوربین به وصف اهمیت شعر ارمنی و مراحل تکامل فلسفی انسان را نشان میدهد . این فیلم برنده جوایز بسیاری است و در واقع به عنوان یکی از مبهم ترین فیلم های تاریخ شناخته میشود . رنگ انار در کل اتحاد جماهیر شوروی تنها به مدت دو ماه روی پرده بود و مجوز پخش آن خارج از اتحاد جماهیر شوروی داده نشد بعلاوه  پاراجانف به علت ساخت این فیلم به پنج سال زندان محکوم شد .

موزه سرگئی پاراجانف در ارمنستان ایروان نشان دهنده بارز مخالفت آن با عدم ساخت هنر است . در موزه آثار بسیار زیبایی از دست ساخته های پاراجانف در زندان است از دسته کارت های بازی نقاشی شده تا کلاژ های بسیار زیبا . در موزه آثار مختلفی وجود دارد تعدادی مورد پسند بازدید کنندگان است و تعدادی خیر با این حال تمام آثار نشان دهنده صبر و هنر پاراجانف است . در موزه تعدادی عکس از ست فیلمبرداری پاراجانف در گرجستان و اتاق ها صحنه سازی شده برای فیلم ه مموجود است .

اگر چه شاید موضوع موزه سرگئی پاراجانف مانند فیلم هایش مبهم و نامشخص باشد با این حال نمونه بهتری برای بازگویی جو کشور در آن زمان را نمیتوان یافت . به طور خلاصه اگر از مراکز تجاری و خرید در ارمنستان خسته شده اید و میخواهید به جایی متفاوت از مراکز خرید و جاذبه های طبیعی تور ارمنستان بروید بازدید از موزه سرگئی پاراجانف بهترین ایده است .

بهتر از قبل از رفتن به موزه سرگئی پاراجانف بدانید :

موزه کاملا در تور ارمنستان شناخته شده و معروف است و از هر بومی بپرسید مکان آن را نشان میدهد با این حال موزه در یکی از کوچه های باریک قرار دارد و در صورتی که خیلی به زبان ارمنی وارد نیستید از روی نقشه و موبایل خود مطمئن شوید که راه درست را میروید . مورد دیگر اینکه تعداد کمی از ارمنی ها زبان انگلیسی بلدند و به همین دلیل بهتر است در تور نوروزی خود عکس موزه را به آنها نشان دهید تا آدرس را به شما بگوید . بازدید از این موزه از واجبات کارهایی که با سفر به ارمنستان می توان انجام داد (2) است .