چشم انداز تاثیرگذار کوه آتوس در تور یونان

چشم انداز تاثیرگذار کوه آتوس در تور یونان

کوه آتوس شبه جزیره ای کوهستانی در شمال یونان است. آتوس به معنای مقدس است و این مکان به علت قداستی که برای افراد ساکن در اطراف کوه دارد در تور یونان شهرت زیادی دارد. کل کوه 20 صومعه ارتدوکس شرقی دارد که در زمان های قدیم کشور مستقل تحت حاکمیت یونانی را تشکیل می داده است. آتوس منطقه ای کاملا حفاظت شده است و در حال حاضر تنها 1400 نفر در آن زدنگی می کنند. عبور و مرور به آتوس در تور یونان شاید برای برخی مشکل باشد. تنها راهبان اجازه ورود به داخل صومعه را دارند. 
آتوس تنها یک شبه جزیره نیست؛ حدود 60 کیلومتر از عرض این کوه عظیم به دریای زیبا اژه تجاوز کرده است و به این ترتیب منظره ای ترکیبی با دریا و سنگ در تور یونان ایجاد کرده است. اگر مقصد بعدی شما چشم انداز تاثیرگذار کوه آتوس در تور یونان است، راهنمای زیر را حتما مطالعه کنید.


بازدید از چشم انداز تاثیرگذار کوه آتوس در تور یونان


اولین بار سنگ های اطراف کوه آتوس در سال 963 پیش از میلاد مسیح کشف شد. این بنا در طول دوران حکومت امپراطوران روم شرقی گستردگی زیادی یافت و ثروت های بسیاری نیز بدان تعلق گرفت. اما بنایی که در امروز در تور یونان می بینید بنای قبلی نیست.
تاریخچه کوه آتوس در تور یونان
مدتی بعد امپراتوری بیزانس در قرن 15 سقوط کرد و امپراتوری عثمانی مسلمان حکومت بر عهده گرفت . بنابراین جمعیت راهبان و ثروت عظیم این بنا کاهش یافت؛ اما در حدود قرن 19 کمک های زیادی از حکمرانان با ملیت های مختلفی از جمله ارتدکس شرقی، روسیه، بلغارستان، رومانی و صربستان صورت گرفت که بنا آتوس را احیا کرد.
وقایع اخیر در کوه آتوس
آتوس با سبب انزوا و موقعیت جغرافیایی اش که در تور یونان می بینید به شدت مستعد آتش سوزی است و سال 2004 آخرین بار سردر آتوس آتش گرفت. با این حال معماری و کنده کاری های داخل صومعه ها حفظ شده است. متاسفانه دربازدید از چشم انداز تاثیرگذار کوه آتوس در تور یونان زنان حق ورود ندارند.