50 حقیقت جالب درباره وارنا - پارت1

50 حقیقت جالب درباره وارنا - پارت1

اگر تور وارنا گرجستان را به عنوان مقصد بعدی سفرتان انتخاب کرده اید و اطلاعات زیادی درباره آن ندارید همراه ما باشید تا کمی آن را برایتان شرح دهیم .

شهر وارنا قدمتی بیش از 26 قرن دارد که توسط یونانی ها کشف شد این شهر در قرن 14ام مهم ترین بندر بین دلتای دانوب و قسطنطنیه بوده و امروز هم به دلیل ساحل های بسیار زیبا ، رویدادهای فرهنگی فراوان و میراث تاریخی و فرهنگی خود شهرت فراوانی دارد .

به شهر مرکزی یونانی ها و بعد رومی ها ،یکی از نخستین شهرهای مسیحی ، میزبان یکی از آخرین جنگ های صلیبی با ترک ها و امروزه سومین بزرگترین شهر تور بلغارستان ، شهر زیبای وارنا خوش آمدید!

تا چند سال قبل وارنا بین مردم بومی بلغارستان به پایتخت دریایی بلغارستان معروف بود اگرچه به علت بی کفایتی شهردار قبلی وارنا صنعت ماهیگیری آن به شدت نابود و ضعیف شد. این شهر به تازگی شروع بع بهبود و احیای نیروی خود کرده و در حال حاضر از مهم ترین مراکز تور بلغارستان است که مسافران را با ترکیبی از تاریخ ، سواحل طلایی و هنر پست سوسیالیستی پذیرایی میکند.

در ادامه به 50 ویژگی جالب درباره وارنا اشاره میکنیم که شما را برای سفر بعدی تان آماده کند:

1.علت نام گذاری سواحل وارنا به نام سواحل ماسه طلایی این است که واقعا ماسه های آن به رنگ طلایی روشن است و حتی سواحل عمومی بسیار تمیز و ماسه های آن نرم اند.

2.قدیمی ترین گنج طلا دنیا در یک گورستان بزرگ متعلق به عصر مس در چند کیلومتری وارنا کشف شد. این مجموعه از طلاهای خالص و بینظیر متعلق به یک تمدن پیشرفته با مهارت های زرگری بی نظیر بوده که در قرن 5 قبل میلاد زندگی میکردند . برای بهتر متوجه شدن قدمت این طلا ها باید بگوییم آنها برای دوران قبل از تمدن بین النهرین و اهرام مصر هستند.

3.شهر وارنا در قرن 7 قبل از میلاد توسط یونانی ها کشف شد . یونانی ها از این شهر به عنوان پلی برای تبادل و تجارت با سایر شهر ها و کشور هابه وسیله کشتی  استفاده میکردند برای همین آن را Odessos نام گذاشتند که به معنای "شهر روی آب" است . در قرن 6 -7 پس از میلاد و با وقفه ای بسیار طولانی نام  شهر به وارنا تغییر یافت و تا کنون با همین نام یاد میشود.

4. شاید باورش سخت باشد اما حقیقت این است که در سال 1949 نام شهر وارنا به افتخار جشن 70 سالگی رهبر شوروی - ژوزف استالین- به "استالین" تغییر پیدا کرد اما در سال 1956 و با تغییر موضع سیاسی مردم شهر توانستند به از نام شهر خود با قدمت صد ساله استفاده کنند.

5.بهترین و شلوغ ترین فصل سفر به وارنا تابستان ها است که میتوانید از سواحل زیبای وارنا که تنها چند دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد لذت ببریدهمچنین انواع رویدادهای تفریحی و فرهنگی در وارنا برگذار میشود که طرفداران زیادی هم دارد.

6.پارک "سی گاردن" که به معنای باغ دریا است بزرگترین پارک منطقه بالکان است که بیش از 130 سال قدمت دارد طول آن بیش از 8 کیلومتر است و در مجاورت دریااست . این پارک جای بسیار مناسبی برای قدم زدن و اجتناب از زندگی شهری وارنای مدرن است .

7. اولین مسابقه باله جهان در وارنا در سال 1964 تاسیس شد این مسابقات با گذشت نیم قرن بعد از آن همچنان ادامه دارد. این مسابقات هر دو سال یک بار در ماه جولای در مرکز "تئاتر تابستانی" در وارنا برگزار میشود. برخی از رقصنده های بسیار معروف جهان مانند میخاییل باریشنیکوف پس از برنده شدن مسابقه باله وارنا بلغارستان کشف شدند .

8.بنای یادبود سفید رنگی به نام پانتئون در بلند ترین کوچه پارک دریایی قرار دارد که نمونه ای برجسته از هنر سوسیالیستی است .

قبل ها آتشی در داخل بنا قرار داشت که نوجوانان و جوانان باید جلوی بنا نگهبانی میدادند و نمیگذاشتند شعله آتش خاموش شود البته این آتش سال ها است که خاموش شده.

 

سفر به وارنا

 

9.با فاصله چندکیلومتر خارج وارنا مکانی خاص و اافسانه ای وجود دارد که در سراسر اروپا بی همتا است . در کویری ماسه ای جنگلی از ستون های سنگی وجود دارد که ارتفاع بعضی از آنها به 7 متر میرسد . تئوری ها و داستان های فراوانی برای نحوه بوود آمدن این مکان هست که تا بحال هیچ کدام بطور علمی و تاریخی ثابت نشده اند.

10.وارنا یکی ز شهر های اروپایی است بسیار از فروشگاه های زنجیره ای دنیا مانند Carrefour  و Costa Coffee در آن شعبه دارند .

11.حتما غذاهای محلی را امتحان کنید. سالاد محلی بلغارستان با پنیر نمکی و گوجه خشک شده در آفتاب از غذاهای خوشمزه و معروف هستند.

12. اولین خط راه آهن بلغارستان در سال در 1866 در وارنا تاسیس شد این خط وارنا را به شهر روس در حاشیه دانوب وصل میکرد.

13.تا سال 1885 وارنا یکی از ایستگاه های قطار سریع السیر اورینت (Orient Express) بود . مسافران بعد از گذشت از لندن ، فرانسه ، آلمان ، اتریش و رومانی به وارنا میرسیدند و از آنجا به آخرین ایستگاه یعنی قسطنطنیه –استانبول امروزی- میرفتند.

14.بلندترین پل بلغارستان در وارنا قرار دارد .پل Asparuhov  تقریبا 2 کیلومتر درازا دارد و شاهراه اصلی شهر وارنا محسوب میشود.

 

سفر به وارنا

 

15.یک مرکز پرش بانجی در بالای پل Asparuhov  قرار داردکه میتوانید از آنجا پرشی به ارتفاع 50 متر را انجام دهید.